Graduates receive degrees at 108th Commencement
grad 14 campus clip image

University of Jamestown presented degrees to 190 graduates during the school’s 108th Commencement ceremony on Saturday, May 10 at the Jamestown Civic Center.

Dr. Gary Watts, Vice President and Dean of Academic Affairs, delivered the Commencement address, “Living Faithfully.”

Alumni Hall of Fame inductee Dr. M. James Scherbenske, Falls Church, Va., a 1959 graduate, was recognized at Commencement.

Speakers representing the Class of 2014 were Stephanie Erlandson, an exercise science graduate from Breckenridge, Minn.; and Peter Odney, a mass communication graduate from St. Paul, Minn. Ben Kirkeby, Assistant Professor and Psychology Department Chairman, delivered the Baccalaureate address.

Graduates and their degrees are listed below. This listing includes December 2013, spring 2014 and summer 2014 graduates. Asterisks following a student’s name indicate honors received: *cum laude, **magna cum laude, ***summa cum laude.

North Dakota

Amenia: Kelsey Smith, nursing; Anamoose: Andrew Rott**, mathematics and mathematics education; Bismarck: Lacy Ripplinger, exercise science; Stephanie Storslee, mass communication; Cleveland: Brock Knodel, business administration; Colfax: Jacob Erbes, biochemistry; Courtenay: Leigh McKenzie, nursing; Crystal: Rebecca O’Toole*, English education; Donnybrook: Nicholas Nelson***, accounting and mathematics; Elgin: Anthony Hsu*, history and English; Enderlin: Patrick Nord, accounting and business administration; Esmond: Caitlyn Arnold**, nursing; Fargo: Hannah Langseth, nursing; Joseph Olson, computer science; Beth Paulson**, music education; Amanda Schultz**, information technology and computer science; Fessenden: Leah Hagemeister, communication; Fredonia: Jenna Lautt, elementary education; Gardner: Kalai Lundquist*, nursing; Grand Forks: Emily Greuel, business administration and accounting; Hankinson: Cassandra Geffre, nursing; Brianna Stein***, elementary education; Harvey: Amy Buxa***, nursing; Kelsey Mittleider**, elementary education; Hettinger: William Caldwell, biology and French; Courtney Wolff, criminal justice; Horace: April Vetsch, nursing;

Jamestown: Derrick Asimeng, accounting and business administration; Kelly Bauer, Master of Education in curriculum and instruction; Heidi Bear**, elementary education; David Bratton, history-political science; Joshua Brehm, history; Elizabeth Carlson, nursing; Anders Cole*, criminal justice; Melanie Etter, nursing; Andrew Gideon, Master of Education in curriculum and instruction; Ross Hogan, accounting; Robert Hummel, Master of Education in curriculum and instruction; Nikki Iverson**, physical education; Alex Looysen**, biology; Abigail Nill**, nursing; Andrew Peterson, business administration; Vanessa Polries, nursing; Eliza Potratz, criminal justice; Kayla Schumacher**, biology; Shelby Steinmetz***, exercise science; William Swanson***, accounting and business administration; Kara Wahl**, elementary education; Richard Yonick, psychology;

Jud: Amy Staiert, nursing; Kenmare: Sarah Kalmbach, art; Kindred: Katie Bjertness***, nursing; LaMoure: Gaige Dunn, accounting and business administration; Katelynn Hodem**, elementary education; Larimore: Nicholas Klawon, health and fitness administration; Linton: Scott Roemmich**, information technology, management information science and business administration; Trent Roemmich*, mathematics education; Lisbon: Erin Gabel, nursing; Maddock: Andrew Backstrom, accounting and business administration; Makoti: John Peterson**, composite science, mathematics, and mathematics education; Neche: Anna Kalliokoski***, elementary education; Pingree: Masaki Ova, mass communication; Jacqueline Thomas, nursing; Rugby: Anne Schmaltz***, elementary education; St. John: Kamille Abrahamson, nursing; Turtle Lake: Jenevieve Bayless, nursing; Valley City: Briane Earles, nursing; Melony Triebold**, nursing; Wahpeton: Evan Schreiner, physical education; Washburn: Kayla Price**, information technology; West Fargo: Jamie Astrup*, nursing; Spencer Flaten, health and fitness administration; Jared Steinberger, biochemistry; Whitney Streifel, nursing; Westhope: Molly Artz, nursing; Williston: Moriah Juhl**, history; Corissa Zimmer*, biology; Wilton: Amy Kassian, biochemistry; Wimbledon: MeLisa Roaldson, nursing; Wishek: Tasha Benjamin*, mass communication; Woodworth: Janelle Widmer, nursing.

Alaska

Kenai: Brandy Martinez, nursing; Kodiak: Marlon Branson, physical education; Palmer: Kayla Volin, criminal justice.

Arizona:

Mesa: Jon-Tyler Petsch, mass communication.

Arkansas:

Wynne: Sarah Strauss, nursing.

California:

Chino Hills: Alyssa Lovas, history-political science; Escalon: Christopher Sharp, exercise science; Etiwanda: Jaykob Miller, psychology; Hanford: Christopher Costello, physical education; Los Angeles: AJ Downs, physical education; Pleasanton: Michael Findlay, psychology; Tracy: Stacey Cox, nursing.

Florida:

Orlando: Christopher Melgard, management information science and computer science.

Georgia:

Fayetteville: Jeremy Cole, mathematics.

Idaho:

Boise: Kacy Gardiner, health and fitness administration and business administration; Pinehurst: Zachary Pickering*, history.

Illinois:

Rockford: Tiffany Armstrong, art; Wheaton: Mitchell Stevens, business administration.

Massachusetts:

Northampton: Alicia Hubbard, English.

Minnesota:

Alexandria: Dillon Kelly, business administration; Apple Valley: Sahra Roble, nursing; Battle Lake: Brady Cameron, physical education; Bloomington: Jeffrey Prentice**, music education; Brainerd: Alannah Dosh***, psychology, criminal justice, and Spanish; Lisa Zuroff, history; Breckenridge: Stephanie Erlandson***, exercise science; Cambridge: Jessica Valentyn, psychology; Circle Pines: Hannah Steele, business administration; Dilworth: Morgan Mathison***, accounting and business administration; Fergus Falls: Courtney Diestler, elementary education; Matthew Mithaugen, psychology; Daniel Revering, business administration; Fertile: Christopher Engelstad, business administration; Grand Rapids: Raena Haatvedt***, psychology; Jared Sutherland, health and fitness administration; Ham Lake: Benjamin Mortenson, criminal justice; Hawley: Lynnea Lass, nursing; Lino Lakes: Bridget Schuneman, elementary education; Little Falls: Hannah Cotton, radiologic technology and health and fitness administration; Lowry: Daniel Snider, communication; Maplewood: Molly Pavlak, elementary education; Marshall: Kelsey Deragisch, physical education and health and fitness administration; Menahga: Brady Yrjo, physical education; Monticello: Thomas O’Neill, communication; Moorhead: Sara Hegerle, liberal arts business studies; Kaitlyn Rogalla, nursing; Morgan: Corrie Tews**, elementary education; New London: Diana DeLong, accounting and business administration; New Prague: Natalie Gubler, elementary education; New York Mills: Kendra McCall, business administration; Savannah Thompson**, elementary education; North Branch: Miranda Charley**, nursing; Oakdale: Mattie McDonald, business administration; Emilee Schutta, business administration; Perham: Taylor Doll, business administration; Richville: Carlotta Jo Rasmussen, biology; Rochester: Sarah Becker*, biology and psychology; Roseau: Thomas Rockis, information technology and management information science; St. Paul: Peter Odney, mass communication; Spicer: Derrick Dohmann, business administration; Jared Williamson, business administration; Staples: Bradley Quast, elementary education; Warroad: Miranda Pearson, nursing; White Bear Lake: Carly Jensen**, psychology; Woodbury: Joseph Fabro, business administration; Wrenshall: Helen Jurek, psychology.

Montana:

Belgrade: Kylynn Walker, criminal justice; Billings: Jenni Pehler, psychology; Clancy: Corey Scevers, criminal justice; Kalispell: Kayla Byle*, nursing; Missoula: Dani Johnson, exercise science; Grayson Leder, history.

Nevada:

Elko: Steven Nelms, physical education; Henderson: Frank Strnad, biochemistry; Winnemucca: August Ramasco, exercise science.

New Jersey:

Clifton: Nevil Patel, business administration.

New Mexico:

Belen: Daniel Taylor, physical education.

North Carolina:

Lexington: Jacob Strass, criminal justice.

Oregon:

Elmira: Brittany Cochran, nursing; Lakeview: Tate Frank, criminal justice.

South Carolina:

Gaffney: Davon Thomas, physical education; Hartsville: Thomas Anderson, mass communication.

South Dakota:

Cresbard: Alexis Horning, nursing; Lemmon: Sheldon Froelich**, accounting.

Texas:

San Antonio: Tyler Spanton, physical education.

Washington:

Marysville: Kyle Mallory, physical education; Port Orchard: Tarina Sablan, accounting, business administration, and financial planning and wealth management; Renton: Wesley Hardy, elementary education; Seattle: Gina Tilmont, business administration; Yakima: Zuleyma Diosdado, English.

Wisconsin:

De Pere: Jessica Kope***, nursing; Viroqua: Beny Collins, business administration.

Wyoming:

Sheridan: Christien Bell*, business administration.

Australia:

Mudgee, New South Wales: Gabrielle Lane*, exercise science.

Belgium:

Keerbergen: Jonathan Jacobs*, history-political science and business administration.

Canada:

Sherwood Park, Alberta: Philip Curtis, physical education; Nanaimo, British Columbia: Shayne Kelly, liberal arts business studies; Victoria, British Columbia: Kaitlyn Johnson, mass communication; Kristi Michaud***, psychology; Allison Roper***, accounting and business administration; Brandon, Manitoba: Sarah Didychuk, mathematics; Dufrost, Manitoba: Nathan Christiuk, business administration; Portage La Prairie, Manitoba: Courtney Van Den Bussche, psychology; Bolton, Ontario: Jonathan Minchella*, physical education; Arborfield, Saskatchewan: Brandi-Rae Hanson, elementary education.

England:

Accrington: Dominic O’Connor, health and fitness administration; Northampton: Thomas Cooke*, exercise science; Preston: Matthew Balshaw, business administration.

Ireland:

Dublin: Jonathan Lodge, business administration.

Poland:

           Mosty: Mateusz Janiewski, business administration.

Examples of aid include:
  • Academic Scholarships
  • Athletic Scholarships
  • Fine Arts Performance Awards
  • Journey Awards
UNIVERSITY OF JAMESTOWN at a glance
  • 1,000 students from 31 states and 13 countries
  • 13:1 student-faculty ratio
  • On-campus residence halls
  • 98% average placement rate in 2010 & 2011